NFZ nie może wybierać, za których pacjentów zapłaci szpitalom, a za których nie.

2015-06-16

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność poinformować, że dnia 28 maja 2015 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu wydał przełomowy wyrok, dokonujący rewolucji w spojrzeniu na politykę finansową Narodowego Funduszu Zdrowia.

Stan faktyczny na tle którego został wydany ów wyrok przedstawia się następująco.

Z powództwem  przeciwko Wielkopolskiemu Oddziałowi NFZ wystąpił szpital w Krotoszynie. Szpital domagał się zapłaty za świadczenia opieki zdrowotnej polegające na wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego, udzielone ponad limit przewidziany w umowie zawartej z Funduszem. Kluczowe znaczenia w sprawie miał fakt, że wszystkie zabiegi zostały przeprowadzone w trybie planowym.

Dotychczasowa polityka NFZ, oparta na przekonaniu, że szpitalom należy się zwrot jedynie za świadczenia ratujące życie, polegała na ustawianiu w raportach sprawozdawczych pacjentów przyjętych w stanie nagłym (bez względu na datę pobytu w placówce), przed pacjentami przyjętymi w trybie planowym, tak by to pacjenci planowi, w przypadku przekroczenia limitu, znaleźli się poza rozliczeniem. Tym samym, pacjenci nieoflagowani w Portalu Świadczeniodawcy jako tzw. r.ż’etki wypadali z rozliczenia, a świadczeniodawcy zmuszani byli do wystawiania na rzecz NFZ faktur korygujących.

Poznański Sąd Apelacyjny jednoznacznie stwierdził, że NFZ dokonując zapłaty za udzielone świadczenia nie ma prawa przeprowadzać klasyfikacji pacjentów według „ważności”. Decydująca powinna być kolejność przyjęć. W przeciwnym wypadku, taka praktyka NFZ doprowadziłaby do całkowitego wykluczenia z rozliczeń pacjentów przyjmowanych planowo.

Wyrok poznańskiego Sądu może mieć przełomowe znaczenie w walce szpitali z Funduszem, gdyż otwiera drogę podmiotom leczniczym do dochodzenia zapłaty za nadwykonania.

Jednocześnie jest to ogromny sukces Mecenas Katarzyny Fortak-Karasińskiej i Kancelarii FORTAK & KARASIŃSKI Radcowie Prawni Sp. p., reprezentującej w postępowaniu powodowy Szpital w Krotoszynie.

Wiktoria Ucieklak

Wiktoria Ucieklak

Aplikant Radcowski

Skomentuj ten wpis:

Twój e-mail nie będzie nigdy publikowany lub udostępniany. Pola wymagane zostały oznaczone jako *

Opcja "Wyślij komentarz" służy do podzielenia się swoją opinią w zakresie objętym treścią artykułu. Wysłanie komentarza nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Treść komentarza przed publikacją będzie weryfikowana a jej akceptacja, będzie zależeć od administratora i/lub redaktorów bloga.

Wysyłając dane w formularzu wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie w celu realizacji usługi zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych. Dz. U nr 133 poz.833.

*

*