Czy wypowiadanie umów opt-out jest legalne?

2017-11-26

Nowa forma sprzeciwu lekarzy rezydentów wobec warunków zatrudnienia, a więc masowe wypowiadanie tzw. klauzuli opt – out, budzi coraz więcej pytań, głównie skupiających się wokół samej możliwości swobodnego rezygnowania z takiego postanowienia umownego.

Z punktu widzenia prawa nie ma tutaj jednak żadnych niejasności. Postanowienie umowne, mocą którego lekarz wyraża zgodę na to, aby średni tygodniowy czas jego pracy w danym okresie rozliczeniowym przekraczał zagwarantowany mu przepisami prawa limit 48 godzin, powszechnie utożsamiane z określeniem „klauzula opt – out”, stanowi przejaw swobody woli pracownika, a zatem jest jego przywilejem. Fakt, iż na początku współpracy lekarz decyduje się pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo nie oznacza, że w pewnym momencie swojej ścieżki zawodowej nie może zmienić zdania i zwolnić się z takiego zobowiązania.

Niedopuszczalnym jest, by wskutek zmiany pierwotnej decyzji lekarza, pracodawca wyciągał względem niego jakikolwiek konsekwencje, dyskryminował danego lekarza czy też uniemożliwiał mu zmianę postanowień umowy.

Na marginesie wypada jednak wspomnieć, iż masowanie wypowiadanie klauzul opt – out traktowane jako narzędzie negocjacyjne w toku otwartej walki środowisk medycznych o podwyżki przywodzi na myśl pytanie o charakter takiego działania lekarzy oraz jego ocenę etyczną. Tutaj jednak odpowiedzi należy szukać nie u prawników, a u etyków.

 

Tekst ukazał się na stronie internetowej czasopisma „Menadżer Zdrowia” (można przeczytać tutaj).

Katarzyna Fortak-Karasińska

Katarzyna Fortak-Karasińska

Radca Prawny

Skomentuj ten wpis:

Twój e-mail nie będzie nigdy publikowany lub udostępniany. Pola wymagane zostały oznaczone jako *

Opcja "Wyślij komentarz" służy do podzielenia się swoją opinią w zakresie objętym treścią artykułu. Wysłanie komentarza nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Treść komentarza przed publikacją będzie weryfikowana a jej akceptacja, będzie zależeć od administratora i/lub redaktorów bloga.

Wysyłając dane w formularzu wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie w celu realizacji usługi zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych. Dz. U nr 133 poz.833.

*

*